Zimní semestr je za rohem, a mnoho studentů na poslední chvíli hledá výhodné bydlení. Ať už jim byt pronajímáte, nebo se teprve rozhlížíte, oceníte pár tipů, jak studentské bydlení vybavit. Studenti jsou jedni z mála nájemníků, kteří ocení vybavený byt. Ale nejsou přitom obvykle moc nároční. Stačí jim postel, stůl a židle. K tomu dobré připojení k internetu, a budou spokojení. Jak takový byt vybavit prakticky a levně?
Proč právě studentům?
Říkáte si, že pronájem studentům je ztracená investice? Možná se mýlíte. Pokud máte větší byt v univerzitním městě, v blízkosti služeb, je pronájem studentům velmi dobrá varianta. Můžete si dokonce říct o vyšší nájemné, než kdybyste byt pronajímali třeba rodině.
Pokud pronajímáte starší byt, doporučujeme rekonstrukci elektrických obvodů a kvalitní bytové jádro. Mělo by být funkční a vydržet každodenní používání vašimi studentskými nájemníky. Jakýkoli problém řešte okamžitě, není nic nepříjemnějšího než vytopený soused v bytě pod vámi.
Internet je otázka přežití
Sami si to ještě možná pamatujete. Hlásíte se na zkoušku, a v momentu, kdy už skoro máte potvrzeného toho nejlepšího zkoušejícího, vám spadne internet. A rázem děláte zkoušku u profesora, který minulý semestr vyhodil polovinu ročníku. Co si budeme povídat, na rychlém internetu často závisí zdárné zvládnutí školy. A je ve vašem zájmu, aby nájemníci zdárně studovali až do pátého ročníku. Pokud tedy nemáte rychlé a stabilní připojení, je načase jej pořídit. Pokud si nevíte rady, zeptejte se u poskytovatelů. Mají o studentských potřebách přehled.
Nábytek může být z druhé ruky
Kromě internetu studenti ocení základní nábytek. Jeho pořízení nemusí být velká investice. Měl by být hlavně funkční a praktický. I kdyby byly postele nebo skříně v různých stylech, studenti se příliš pohoršovat nebudou (upřímně řečeno si toho mnozí ani nevšimnou).
Nábytek můžete získat za dobrou cenu z bazarů, internetových aukcí, nebo se poptat po přátelích, kdo zrovna rekonstruuje a mění nábytek. Stejně tak je možné využít nabídky nábytkových řetězců. Jen je potřeba mít na paměti, že levnější kousky tam mají kratší životnost. Zato vám nebude líto, pokud se zničí nebo poškodí.
A jak vybrat, aby nábytek byl praktický? Měl byt mít tmavší barvu, být dobře omyvatelný a jednoduchý na údržbu. Není vhodné vybírat prosklené konferenční stoly nebo skříně se skleněnými dvířky. Sklo je náročnější na údržbu a náchylnější k poškození. Vybírejte spíše uzavřené skříně, do kterých nebude sedat prach.
Jak vybavit pokoj: postel a stůl
Základem dobrého studentského bydlení vždy byla postel a pracovní stůl s dobrou židlí. Počítejte se dvěma studenty na pokoj. Postele umístěte tak, aby poskytly každému studentovi maximální soukromí, nejlépe do protilehlých rohů místnosti. Stůl umístěte k oknu, aby měl co největší přísun denního světla.
Pak už stačí dodat pro každého jednoduchou skříň nebo jiný úložný prostor, a pokoj je vybavený. Řetězce s nábytkem také nabízejí jednoduché a účelné systémy (například úložné boxy) pro uložení oblečení a dalších soukromých věcí.
Kuchyně jako centrum studentských večeří i večírků
V kuchyni je místo debat nad přednáškami, ranních káv po nočních flámech a večerního popíjení vína nad skripty. Vybavte ji podle toho: studenti ocení základní nádobí, hrníčky, příbory, hrnce a pánve. To vše může být již použité. K tomu velký stůl s dostatkem židlí.
Pokud máte v kuchyni drahé spotřebiče, raději je vyměňte. Základem je rychlovarná konvice, mikrovlnná trouba a dostatečně prostorná lednice. Spotřebiče by měly být především funkční. Není nutné, aby byly nově zakoupené, měly by ale být spolehlivé a mít nízkou spotřebu.
Koupelna: místo, kde se smývá stres po zkoušce i nepodařená rande
Koupelna je kouzelné místo, které smývá smutek z nepodařených zkoušek a prošvihnutých termínů seminárek. Někdy je to místo, kam se prostě student půjde vyplakat. Proto si zaslouží o trochu hezčí vybavení. Hezká, a hlavně prostorná toaletní skříňka, která pojme kosmetické nezbytnosti všech obyvatel, a udrží přitom koupelnu uklizenou, jistě potěší. A v nábytkovém řetězci je možné ji pořídit za pakatel.
Není důležité, jestli máte vanu nebo pouze sprchu, zato byste měli mít jistotu, že je správně vytmelená a nevytopí sousedy. Stejně tak pračka by neměla být z druhé ruky. Skříňku pod umyvadlem vybavte čistícími prostředky: zvýšíte pravděpodobnost, že je studenti budou používat. Ocení to jak koupelnová sanita, tak pronajímatel. Koupelna i záchod by měly mít uzamykatelné dveře: v tolika lidech mnozí ocení alespoň minimální soukromí.
Hlavně žádný luxus: Tohle do studentského bydlení nepatří
Jsou věci, které studenti rozhodně neocení. I když si jich v bytě sebevíce ceníte. Křišťálovým lustrem nebo drahými zrcadly rozhodně dojem neuděláte: a pokud ano, vymizí s první nehodou. Drahé kousky, pokud jste je v bytě měli, nekompromisně odvezte, než začnete byt vůbec nabízet. Nemusíme snad připomínat, že to platí i o obrazech, soškách nebo nábytku z masivu. Stejně tak není nutné mít v bytě drahé koberce nebo sedací soupravy.
Místo dražších koberců je naopak vhodné zvážit celopodlahovou krytinu, která pohlcuje hluk (nebo pod ni dát tzv. kročejovou izolaci). Studenty sice neoslní, zato udělá dojem na sousedy pod nimi (a je také pádný argument pro případné stížnosti).
Bezpečnost především: je to v zájmu vašem i studentů
Protože pronajímáte byt vybavený, je vhodné mít důkladně vypracovaný předávací protokol. Sepište stávající stav bytu a veškeré vybavení vyfoťte. Celou dokumentaci zařaďte jako přílohu nájemní smlouvy. Bude to výhodné pro obě strany: vy máte důkaz o tom, v jakém stavu jste byt předávali, a studenti se nemusejí obávat, že jim ke konci nájemní smlouvy naúčtujete prohřešky všech nájemníků před nimi.
Po každé výměně studentů je vhodné vyměnit klíč u vstupních dveří. Investice není tolik nákladná, a vyhnete se případným překvapením nebo stížnostem. Přeci jen mělo k bytu přístup asi 6 lidí.
Vymezte pravidla! Ušetří vám nábytek i peněženku
Nakonec sepište základní pravidla používání bytu, která vám usnadní budoucí pronájem. I kdyby se vám zdála trochu přitažená za vlasy. Upozorněte na vypínání varné konvice (předejte tak možnému požáru), na nutnost udržování lednice v dobrém stavu (odmrazování, dobré proudění vzduchu), na zhasínání světel (uleví se účtu za elektřinu), správné používání pračky (aby na ně nemusela bušit vytopená sousedka) a další drobnosti.
Hlavně ale upozorněte na nutnost okamžitého hlášení vad. A čas od času zajděte na kontrolu: když přijdete v pátek večer, třeba budete moct trochu zavzpomínat na vlastní studentská léta! Ale s mírou – jste přeci jen vážený pan domácí!