Přestěhovali jste se a řešíte, u koho odebírat elektřinu? S frontami u dodavatelů ani nekonečném čekání na infolinkách vám neporadíme, zato se s vámi zamyslíme, proč mít vlastně energie přepsané na sebe. Není pro vás výhodnější, aby energie řešil „pan domácí“? A proč?
Tři různé varianty: která je pro vás ta pravá?
Víte, že si při pronájmu můžete dohodnout tři varianty, jak na hrazení energií?
⚡Varianta první: energie napsané na pronajímatele
V nájemní smlouvě si dohodnete vhodnou výši záloh, a pak už jenom topíte, svítíte a čekáte na roční vyúčtování od pronajímatele.
⚡Varianta druhá: energie přepsané na nájemce
O energie se staráte sami, včetně výběru dodavatele.
⚡Varianta třetí: paušální platba
Pro spolehlivé nájemníky, kterým pronajímatelé důvěřují. Má zákonná omezení.
Jak to všechno funguje: čtěte nájemní smlouvu (a zákony)
Než si jednotlivé varianty představíme, nahlédneme na chvíli do zákoníků. Nebojte, bude to jen užitečný základ. Podle občanského zákoníku (par. 2247) vymezuje služby dodávané pronajímatelem nájemní smlouva. Dohoda je tedy základ – obvyklé jsou dodávky vody, elektřiny a případně plynu (plus další služby, např. odvoz odpadu).
Kdybyste se náhodou nedohodli, platí, že vám bude poskytovat tzv. nezbytné služby, jakými jsou dodávka vody, tepla, odvoz odpadu, zajištění příjmu televizního vysílání nebo třeba čištění komínů. Rozúčtování, včetně možného nastavení paušálu, pak řeší tzv. zákon o poskytování služeb (zákon č. 67/2013 Sb.). V něm se dozvíte i vaše práva, pokud byste našli ve vyúčtování chybu. Pojďme se tedy nyní podívat na jednotlivé varianty hrazení energií.
Nejčastější varianta: energie napsané na pronajímatele
Často bývají energie napsané na pronajímatele. Vy platíte pouze dohodnutou zálohu (jednu částku za všechny dodávané služby) a čekáte na pravidelné vyúčtování. Vyúčtování musíte dostat do 4 měsíců od skončení zúčtovacího období. Pak máte 4 měsíce na to, abyste zaplatili nedoplatky, a váš pronajímatel má 4 měsíce na zaplacení přeplatků. Pokud si myslíte, že ve vyúčtování je chyba, můžete do 30 dnů od jeho doručení vznést námitky.
Nevýhoda tohoto řešení? Nemůžete si však vybrat dodavatele a ovlivnit tak cenu a spolehlivost poskytovaných služeb. Také nemáte kontrolu nad průběžným odběrem – čísla dostanete až při ročním vyúčtování. A to, že váš pronajímatel je lajdák a nehradí zálohy, zjistíte až tehdy, když vám odpojí elektřinu. A to už je docela pozdě.
Energie přepsané na nájemníka: když máte nad účtem kontrolu
Můžete ale zvolit i variantu, kdy budou energie převedené na vás. Jaké z toho plynou výhody? Předně si můžete vybrat dodavatele, a tím výrazně ovlivnit cenu a kvalitu služeb. O tom, jak důležitý výběr dodavatele je, jsme se ostatně přesvědčili v uplynulých týdnech všichni.
A nevýhody? S velkým dodavatelem energií se hůře vyjednává o zálohách nebo reklamují špatná vyúčtování. Všechno papírování a jednání si navíc musíte hlídat a obstarávat sami. Sankce nijak neokecáte. Nic pro bohémské typy, které papírování děsí – pro ty je jednodušší starostlivý pan domácí.
Pokud vás navíc v bytě bydlí víc (třeba v případě studentských pronájmů), leží břímě obvykle na jednom člověku, který pak musí „nahánět“ ostatní, aby mu platili zálohy, a pak provádět každoroční vyúčtování.
Paušál: neobvyklá, ale někdy výhodná varianta
Pokud pronajímatel usoudí, že jste velmi spolehlivý nájemník, můžete se společně dohodnout na paušálu. Platíte měsíčně fixní dohodnutou částku a neřešíte vyúčtování. Nejste tak finančně jinak motivováni šetřit a pronajímatel vám natolik důvěřuje, že se nebojí, že mu protopíte majlant.
Paušál je ale ze zákona omezený (čtěte par. 9 zákona o poskytování služeb). Není možný u smluv na dodávky vody a tepla uzavřených na dobu neurčitou či na delší dobu než dva roky.
Přepisujete energie: na co si dát pozor
Pokud jste se rozhodli energie přepsat, postupujte pečlivě. Pozorně odečtěte stavy měřičů k datu přepisu (vodoměr, elektroměr, plynoměr), aby nedošlo k nedorozuměním. U elektřiny nezapomeňte odečíst oba tarify, pokud je využíváte. Protokol o stavu měřičů můžete zahrnout jako přílohu do nájemní smlouvy. Pokud zůstáváte u stejného dodavatele, bude přepis probíhat v řádu týdnů. V případě přechodu na nového dodavatele může být proces delší.
Každý dodavatel má také vlastní postupy a předpisy, je vhodné se s nimi předem seznámit. Někteří dokonce umožňují provést celý proces pohodlně online. Při přepisu si dejte pozor na časovou prodlevu, mohli byste spadnout do kolonky „černý odběr“, což by bylo nepříjemné jak pro vás, tak pro pronajímatele.
Ať už se rozhodnete pro jistější variantu napsání energií na pronajímatele, nebo si přepíšete energie na sebe, přejeme vám příjemné bydlení a žádné nedoplatky.